Estetik Diş Hekimliği
İmplantoloji
Diş Beyazlatma
Genel Diş Hekimliği
Protezler
Kök ve Kanal Tedavisi
Laminate Porselenler
Koruyucu Diş Hekimliği
Çocuk Diş Hekimliği
Ağız ve Diş Sağlığı
Restoratif Dişhekimliği
 
Protezler
Tam Protezler
Ağzında hiç dişi kalmamış hastalara yapılan protezlerdir. Yapımında kullanılan madde akriliktir. Bazı özel durumlarda içerisine metal yerleştirilebilir. Bu yapının üzerine yerleştirilen yapma dişlerde genellikle akril materyalinden hazır olarak piyasada bulunmaktadır. Tam protezlerde porselen dişlerin kullanılması özel durumlara bağlı olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle, kullanılacak materyale hekiminizin karar vermesi en uygun yoldur.

Bölümlü Protezler
Ağızdaki dişlerin bir kısmının eksildiği durumlarda eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla, metal iskeletli ve mevcut dişlere metal kroşeler (kancalar) veya özel hassas tutucular yardımıyla tutunan, eksik dişleriniz yerine yapay hazır dişlerin yerleştirildiği ve takılıp çıkartılabilen protezlerdir.

Hareketli protezlerimi her gece çıkartmadan uyumamın herhangi bir zararı olabilir mi?
Evet olabilir. Çünkü protezlerinizi geceleri çıkartmak ağızınızdaki dokuların dinlenmesine fırsat sağlar. Eğer çıkartmazsanız dokuların üzerinde sürekli bir baskı oluşacağı için ağızınızda kızarıklıklar oluşabilir. Ayrıca protezin yapıldığı madde su emme özelliğine sahiptir; ağzınız kuruyabilir, mantar enfeksiyonları oluşabilir.

Protezler ne kadar sürede yenilenmelidir?
Ağız içerisindeki dokular sürekli bir değişim içerisindedir. Bu yüzden protezleiniz bir süre sonra ağızınıza tam olarak uyum gösteremeyebilirler. Diş hekiminize düzenli olarak kontrole giderseniz diş hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

Protez kullanmaya başladıktan sonra konuşmada bozukluk olursa ne yapılmalıdır?
Daha önce protez kullanmayan kişiler başlangıçta konuşmada sıkıntı çekeceklerdir. Evde yüksek sesle okuma alıştırmaları yapmaları bu sıkıntının daha çabuk ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Metal Destekli Porselenler
Alt yapı olarak metal alaşımların kullanıldığı kron köprü protezlerdir.

Metal destekli seramiklerin en büyük avantajı nedir?
Ekonomik olması en çok tercih sebeplerindendir. Ayrıca ağızda bütün dişlere uygulanabilir. İyi bir hekim labarotuvar ve hasta işbirliğiyle de uzun yıllar kullanılabilir.


 
   Sitede bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. www.teknoakademi.com